Pomocne dłonie.Jesteśmy dziećmi, które bardzo chcą nauczyć się jak dbać o środowisko i zwierzęta. Dlatego też cieszyliśmy się, gdy Pani zaproponowała nam, żebyśmy wspólnie nakarmili ptaki, które codziennie widujemy na niebie ponad naszą szkołą. Najpierw Pani wyjaśniła nam, że ptaki wolno dokarmiać tylko w przemyślany i świadomy sposób. Poznaliśmy następujące zasady:
  • ptaków nie wolno dokarmiać żadnym pieczywem, ponieważ zawiera ono mnóstwo soli, która odwadnia ptaki, tworzy złogi na ich żołądkach, co w konsekwencji doprowadza do śmierci ptaków, albo powoduje chorobę, którą naukowcy nazwali "anielskim skrzydłem" - ostatni staw na skrzydle ulega deformacji, pióra  ze skrzydeł  ptaków najpierw się wyginają powodując ból, a potem nawet wypadają co uniemożliwia ptakom latanie,
  • ptaków nie wolno dokarmiać suszonymi lub kandyzowanymi owocami np. śliwkami, morelami, skórką pomarańczową itp. ponieważ mogą być pokryte pleśnią, która dla człowieka w niewielkiej ilości nie jest groźna, ale dla ptaków jest zabójcza,Nasi, ptasi przyjaciele mogą na nas liczyć.
  • ptaki można dokarmiać ziarnami zbóż, słonecznika, dyni, siemienia lnianego, kaszy jęczmiennej czy kukurydzy.
  • ptaki uwielbiają też tłuszczyk, który mogą wydziobać z plastra słoniny.
Po opanowaniu teorii wyszliśmy na nasze boisko szkolne i urządziliśmy ptasią stołówkę na pniu ściętego drzewa. już następnego dnia okazało się, że na ptasim stole prawie nic nie zostało. Cieszymy się, że pomogliśmy i postaramy się uzupełniać zapasy przynajmniej kilka razy w tygodniu, żeby nasi ptasi przyjaciele wiedzieli, że mogą na nas liczyć.

Praca wre.Już prawie miesiąc przed świętami Bożego Narodzenia zaczęliśmy przygotowywać stroiki i ozdoby świąteczne, które były sprzedawane na grudniowym kiermaszu w naszej szkole. Razem z panią chcieliśmy przyłączyć się do zbierania pieniędzy, które zostaną przeznaczone na jakiś ważny cel np. dla społeczności naszej szkoły lub kogoś będącego w potrzebie. Ostatecznie o przeznaczeniu zebranej kwoty zdecyduje nasza Rada Rodziców. Przy okazji wykonywania prac uczyliśmy się także współpracy i dzielenia się przyniesionymi z domu i kupionymi przez Panią elementami dekoracyjnymi. Wszyscy przynieśliśmy z domu niepotrzebne nam ozdoby i wszyscy Wspomagamy i współpracujemy.mogliśmy spośród nich wybierać to, co było mu potrzebne. Wcześniej wspólnie gromadziliśmy też materiały ekologiczne wykorzystywane do prac plastycznych np.  szyszki, patyczki, żołędzie, orzechy itp. Wraz z Panią Małgosią, chcielibyśmy też serdecznie podziękować naszym rodzicom i opiekunom za to, że wspomogli nasze przedsięwzięcie i przygotowali nam w domach ozdoby, które potem wykorzystaliśmy podczas pracy w świetlicy. To dzięki Wam  mieliśmy do dyspozycji przeróżne materiały plastyczne i ozdoby, z których udało nam się wyczarować różne cuda. Wszystkie efekty naszej pracy możecie zobaczyć na zdjęciach w galerii postu. Jest nam też miło, że nasze prace zostały docenione przez kupujących gości i w zasadzie wszystkie trafiły do nowych domów, gdzie mamy nadzieję pomogły stworzyć świąteczną atmosferę. 

Prace wzbudziły ogromne zainteresowanie.10 grudnia zakończył się w naszej szkole plastyczny konkurs bożonarodzeniowy pod hasłem: "KOLOROWE ŚWIĘTA". Zadaniem uczestników było samodzielne wykonanie stroiku świątecznego z wykorzystaniem dowolnych technik i materiałów plastycznych. Komisja oceniająca składała się z rodziców, Dyrekcji naszej szkoły, nauczycieli, uczniów i pracowników niepedagogicznych szkoły, brała pod uwagę następujące kryteria oceny: różnorodność zastosowanych materiałów, zastosowanie materiałów naturalnych i recyklingowych, dobór kolorystyczny elementów, oryginalność pomysłu. W konkursie mogli wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, ponieważ prace oceniane były w dwóch kategoriach i wyniki tej oceny przedstawiają się następująco:
KATEGORIA KLAS 1-4
1 miejsce Majer Anastazja
2 miejsce Niemczyk Sebastian i Pawleta Anna
3 miejsce Dziatkiewicz Marta
Wyróżnienia: Wiktoria Sitko, Groszek Wojciech, Satuła Zuzanna, Malosczyk Oliwia
KATEGORIA KLAS 5-8
1 miejsce Firlus Weronika
2 miejsce Piechura Konstancja i Wróbel Nikola
3 miejsce Frasiak Nina
Wyróżnienia: Marta Leśniewska, Wierzbińska Weronika, Ignac Karolina, Młodawska Daria
Powstały przepiękne prace.Nagrody zostaną wręczone wszystkim zwycięzcom i wyróżnionym po przerwie świątecznej, a o konkretnym terminie wszyscy zostaną poinformowani, gdy tylko będzie uzgodniony. Wszystkim laureatom i uczestnikom serdecznie gratuluję w imieniu całej społeczności szkolnej i mam nadzieję, że równie chętnie wezmą udział w kolejnych konkursach i przedsięwzięciach w szkole i poza nią - organizator konkursu - Małgorzata Warzkiewicz.

Wszystkie elfy pracują bez wytchnieniaZ okazji imienin Mikołaja w dniu 6.12 wszystkie dzieci przebywające w tym dniu w świetlicy szkolnej wzięły udział w mikołajkowych zabawach i otrzymały tytuł ELFA POMOCNIKA MIKOŁAJA. Jednak wcześniej każdy z nas musiał zdać odpowiedni test wiedzy o świętym Mikołaju i wszystkim co związane z jego legendą. Niektóre pytania wcale nie należały do łatwych, ale my doskonale sobie z nimi poradziliśmy. W nagrodę każdy świeżo mianowany elf otrzymał od szefa tradycyjny cukierkowy sopelek, za pośrednictwem naszej Pani. Pani Ekipa elfów.przekonała nas też, że Mikołajowi również byłoby niezmiernie miło, gdyby dla odmiany otrzymał prezenty od nas, bo co roku tylko my wysyłamy do niego listy z marzeniami o prezentach. Dlatego też każde z nas złożyło mu z okazji imienin poważną obietnicę, której zamierzamy się trzymać aż do kolejnego mikołajowego święta. Zapraszamy naszych rodziców do odwiedzania sali, przeczytania listy elfów i naszych obietnic. Każdy z nas pisał samodzielnie i tylko tym, którzy nie potrafią jeszcze samodzielnie pisać pomagała pani Małgosia. Wysłuchaliśmy wzajemnie swoich opowieści o mikołajkowych wspomnieniach i prawdziwym świętym Mikołaju, który żył naprawdę dawno temu i był bardzo dobrym człowiekiem.

Wróżby andrzejkowe.Dziś, w świetlicy, uczyniliśmy zadość tradycji andrzejkowej i wróżyliśmy sobie na różne, bardziej i mniej znane  sposoby:
- Wyprowadzanie butów ta zabawa tak nam się spodobała, że zamiast wyprowadzić nasze buty za drzwi sali kolumnowej, w której się bawiliśmy, wyszliśmy aż za próg szkoły. Dowiedzieliśmy się, że jako pierwsi wyprowadzą sie z domów Ewa Kostęska i Adam Pudełko,
- wróżba z baniek mydlanych - każdy z nas dostał kolorową słomkę i po zamoczeniu jej w specjalnie przygotowanej wodzie próbował nadmuchać bańkę mydlaną. Te osoby, którym Uczestnicy zabawy.wyszła jedna duża bańka dowiedziały się, że ich marzenie spełni się do kolejnej zabawy andrzejkowej, a Ci, którym udało się wydmuchać dużo mniejszych banieczek, będą mieli przez cały rok dużo przyjaciół,
- wróżba z grosikami - każdy z nas dostał grosik i próbował wrzucić go ze sporej odległości do miski z wodą. każdy z nas, komu się to trudne zadanie udało, wie już, że przez cały rok będą mu się spełniały marzenia, a te osoby, które do miski nie trafiły, będą musiały wykazać się cierpliwością i na spełnienie marzeń poczekać dłużej niż rok. Za to każde dziecko dostało swój grosik na szczęście. Pewnie będziemy je nosili w piórnikach.
Posłuchaliśmy też opowiadania Pani o tych  tradycjach i mogliśmy pokolorować ilustracje z nimi związane.

Dyplomy.W dniu 25 listopada w świetlicy świetnie się bawiliśmy w rytmie współczesnych przebojów tanecznych. Na bal zaprosił nas nasz wspólny świetlicowy MIŚ SERDUSZKO, do którego każdy z nas może zawsze się przytulić i powierzyć do misiowego, kosmatego uszka wszystkie swoje smuteczki. Zamiast urodzinowym tortem  MIŚ SERDUSZKO  częstował nas pysznymi Uczestnicy balu.cukierkami. Każde dziecko, które przyszło na bal ze swoim domowym misiaczkiem, dostało też DYPLOM PRZYJACIELA PLUSZOWEGO MISIA. Wszyscy tańczyliśmy z naszymi misiami, ale też z misiami koleżanek i kolegów ze wszystkich klas 1-3. Natomiast Sebastian i Wiktoria okazali się świetnymi wodzirejami i doskonale poprowadzili taneczny pociąg. Wszystkie dzieci i wszystkie misie bawiły się doskonale. W balu brały udział wszystkie dzieci ze świetlicy, nawet te, które w tym dniu zapomniały przyjść do szkoły w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół. Za to wszyscy obiecaliśmy, że na kolejne urodziny przyjdziemy na pewno ze swoimi misiaczkami.