Było super!W dniu 8 listopada, w czasie zajęć świetlicowych, dzieci wzięły udział w bardzo ciekawych zajęciach edukacyjnych o tematyce ekologiczno - przyrodniczej prowadzonych przez specjalnego gościa p. Rafała Miłkowskiego z Nadleśnictwa Opole. Zakres tematyczny zajęć obejmował następujące zagadnienia: przygotowanie leśnej fauny i flory do zimy, zachowania i zasady proekologiczne, których powinni przestrzegać ludzie w celu ochrony lasów i ich mieszkańców, zwierzęta i rośliny chronione w polskich lasach, parki narodowe i rezerwaty przyrody w Polsce. W czasie zajęć uczestnicy dowiedzieli się wielu ciekawych i nowych rzeczy. Pan Rafał zadawał dzieciom bardzo trudne pytania i jeśli ktoś potrafił odpowiedzieć na nie poprawnie - otrzymywał nagrodę. W ten sposób zostało wyróżnionych kilkanaście osób. Na zakończenie spotkania gość rozdał karty pracy, dzięki którym można było sprawdzić ile zapamiętało się z zajęć. Wszystkie karty zostały zabrane przez pana leśnika, będą one ocenione w Nadleśnictwie Opole i najlepsze z nich zostaną nagrodzone. Z niecierpliwością czekamy na ponowne odwiedziny Pana Rafała oraz wyniki oceny kart pracy.

Zabawy na boisku.Zabawy ruchowe na boisku szkolnym, dzięki pięknej złotej jesieni, to nasza ulubiona forma spędzania czasu w świetlicy. Dzięki naszym paniom: graliśmy w piłkę nożną, ćwiczyliśmy celność rzutów do kosza, uczyliśmy się posługiwać szarfami gimnastycznymi, ćwiczyliśmy skoczność z użyciem skakanek, bawiliśmy się w "szczura", uczyliśmy się grać "w gumę", poznaliśmy zasady rywalizacji fair play. Praktycznie codziennie mieliśmy okazję do zdrowej, sportowej formy spożytkowania naszej energii. Nasze Panie bawiły się z nami i jak prawdziwi sędziowie sportowi rozstrzygały sporne sytuacje.

Jesienne zabawy.Tegoroczna jesień dała nam długo piękną i słoneczną pogodę i mnóstwo okazji do zabaw z wykorzystaniem liści. Nasza pani organizowała dla nas różnego rodzaju zabawy tematyczne: budowaliśmy stosy liści, które np. jeże mogą wykorzystać jako domki, robiliśmy liściane trampolinki, po których po prostu skakaliśmy, urządzaliśmy bitwy na liście, dziewczynki chciały być też sówkami, zajączkami  i przycupnęły w stercie liści prezentując jesienne fryzury i zapasy, które zwierzaki jesienią gromadzą na zimę. Wszystko pod czujnym okiem nauczyciela, rozmawialiśmy również o zwyczajach jesiennych zwierząt, które możemy spotkać np. w przydomowych ogrodach lub parkach zarówno w mieście, jak i na wsi.

Piękno ukryte w obiektywie aparatu.Po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni w bieżącym roku szkolnym nasza pani nauczycielka zaproponowała wszystkim dzieciom kreatywne zajęcia fotograficzne. Wybraliśmy się na długi spacer, połączony z obserwacją przyrody, po całym terenie zielonym otaczającym budynek naszej dużej szkoły. Wszyscy, którzy tylko mieli na ten rodzaj zajęć ochotę, spacerowali z panią i kiedy tylko zauważyli ciekawy element otoczenia brali aparat fotograficzny, aby po otrzymaniu instrukcji jak go właściwie ustawić, samodzielnie zrobić zdjęcia. O tym, co przedstawia każde wykonane zdjęcie krótko rozmawialiśmy, dowiadując się od nauczycielki wielu ciekawych rzeczy. Pani wyjaśniła nam np.: dlaczego grzyby długo utrzymują świeżość bez wody, w jaki sposób bluszcze i powojniki potrafią się trzymać różnych powierzchni, na których rosną, wyjaśniła z jakiego powodu rzepy, czyli owoce niektórych rodzajów ostów, mogą być groźne dla ludzi, z jakiego powodu niektóre rośliny usychają, nawet gdy się o nie dba, co powoduje, że liście jesienią zmieniają kolor i spadają z drzew i z jakiego powodu nie powinno się wszystkich liści grabić i sprzątać. Każdy z nas po zrobieniu swojego zdjęcia, z pomocą pani starał się wymyślić dla niego tytuł. Drodzy rodzice i uczniowie na szkolnym facebooku z dumą prezentujemy wybrane efekty pracy Waszych dzieci i kolegów.

Jesienny sklep.Jesień, to pora roku, która przynosi nam wiele różnych prezentów np: szyszki, różne rodzaje orzechów,  patyczki, pochodzące z wielu gatunków drzew, rosnące dziko na krzewach jagody, kolorowe liście, itp. W czasie zajęć w świetlicy postanowiliśmy je wszystkie wykorzystać do zabawy w sklep. Dzięki temu ćwiczyliśmy umiejętności matematyczne: tworzenie zbiorów, przeliczanie przedmiotów, dodawanie i odejmowanie w zakresie 50-ciu, z przekraczaniem i bez przekraczania progu dziesiątkowego. W trakcie zabawy uczyliśmy się także uprzejmych zachowań, szanowania pomysłów koleżanek i kolegów a także lepiej się poznawaliśmy. W sklepiku na zmianę pracowało czworo dzieci, natomiast klientów było wielu. Umownymi pieniędzmi były kamienie, za które dzieci mogły kupować to na co miały ochotę. Wszyscy na bieżąco uzupełnialiśmy sklepowy magazyn, ponieważ orzechy włoskie bardzo dzieciom smakowały a patyczki były wykorzystywane np: do budowy schodków w budowanym między drzewami domku. Zabawa była przednia! Nasza pani nauczycielka , cały czas bawiła się z nami, podsuwała nam nowe pomysły i starała się włączać do zabawy nawet te spośród dzieci, które miały  w tym dniu mniej energii i ochoty na zabawę po lekcjach w klasach.

Świetlicowy Gentleman.W związku ze świętem chłopców wszystkie dzieci uczęszczające  do naszej szkolnej świetlicy pod opieką nauczycielki, wzięły udział w wyborze NAJWSPANIALSZEGO ŚWIETLICOWEGO GENTLEMANA. Spośród sześciu kandydatów, na drodze głosowania ten zaszczytny tytuł otrzymał Oskar Wiench. Każde dziecko mogło zgłosić swojego kandydata, który musiał spełniać szereg warunków np. odznaczać się wysokim poziomem kultury osobistej i kultury języka, być koleżeńskim i chętnie pomagać innym świetlikom, potrafić zgodnie bawić się w grupie i przestrzegać zasad regulaminu świetlicy, słuchać nauczycieli świetlicy, gdy o coś proszą, brać udział w różnego rodzaju zajęciach świetlicowych, dbać o gry, zabawki i sprzęt sportowy, którym bawimy się w świetlicy oraz wiele innych, które świetliki uznały za ważne przy nadawaniu tytułu GENTLEMANA. Zwycięzcy wyborów oraz jego rodzicom należą się serdeczne gratulacje.