DRODZY RODZICE!

Informujemy, że  opłata za obiady szkolne w miesiącu listopad wyniesie 66, 50 gr  :)

Wpłat należy dokonać w dniach 21 - 31 października 2019 r.
codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 10.00
w sali świetlicy szkolnej
u Pani intendentki TERESY PASOŃ.
Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu: 

www.topniusy.eu/dlaczego-twoje-dziecko-nudzi-sie-w-szkole-latwo-sie-denerwuje-i-nie-ma-prawdziwych-przyjaciol-a-dlatego/?fbclid=IwAR2ZNeO2cnpMV2FW9mLT9K9jdFB5F6_ae1BANAYoDd9wpB2LMiqXqE8lvu0


Dziecko a telefon komórkowy. Jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Dorośli mają z tym problem, ba, wielu Rodziców ma z tym problem, choć twierdzą inaczej. Komórka – atrybut… każdego, nieodłączny element krajobrazu, także – niestety – tego, w którym w ogóle nie jest on potrzebny. Telefon w rękach Dziecka? Kiedyś to było nie do pomyślenia, więc dlatego teraz stało się naturalne…?

Kiedy kupić Dziecku telefon komórkowy?

To, od ilu lat Dziecko powinno mieć telefon, zależy wyłącznie od Rodzica, ale ważny jest też poziom rozwoju Dziecka. To sprzęt elektroniczny, znajomość jego niekoniecznie łatwej obsługi jest niezbędna do prawidłowego korzystania – niektórym Dzieciom może to sprawić kłopot. Poza tym, ważne jest, by Dziecko wiedziało, do czego służy telefon. Niestety, wielu Rodziców dość szybko pokazuje Dzieciom możliwość grania czy oglądania bajek na telefonie, a co za tym idzie – jego nadrzędna, najważniejsza funkcja kontaktowania się z Bliskimi, staje się mało istotna. Jeśli Dziecko od początku jest uświadamiane, do czego naprawdę służy telefon, jak z niego korzystać i w jakich sytuacjach należy to robić, pierwszy telefon dla Dziecka można zakupić w momencie pójścia do szkoły. Warto jednak od samego początku ustalić pewne warunki – używanie go tylko w określonych sytuacjach, kontaktowanie się wyłącznie z Rodzicami/Dziadkami/Rodziną, niekorzystanie z Niego podczas przerw w szkole, nie granie na nim w gry. Problem z ich przestrzeganiem będą miały Dzieci, u których już widać uzależnienie od telefonu, takie, którym dawało się go do grania, zajmowania czasu, zabawiania, bez większych ograniczeń. Odruchowo bowiem Dziecko widzi w telefonie rozrywkę i możliwość zabawy, a nie narzędzie, które ma de facto zapewnić Mu bezpieczeństwo. Dlatego równie ważną kwestią jest to, jaki powinien być telefon dla Dziecka.

Telefon komórkowy dla Dziecka

Powinien być możliwie jak najprostszy, z małą ilością funkcji i… tani. Zapewne kwestia „mody” też może mieć znaczenie. Niestety, obecnie Dzieci zwracają uwagę na to, jak się wygląda i co się posiada, dlatego też dobrze działający, ale stary telefon w dobie smartfonów może być powodem do drwin. Bardzo ważne jest edukowanie Dzieci nie tylko w zakresie korzystania z telefonu, ale także odnajdywania się w świecie najnowszych technologii, interpretacji otoczenia zdeterminowanego przez modę także w zakresie sprzętów, ludzkich zachowań oraz po prostu – budowanie własnej wartości, która będzie silniejsza niż śmiech koleżanek. Obecnie jest jednak możliwość zakupienia prostych, odpowiednich dla Dzieci smartfonów, które nie będą wzbudzały niezdrowego zainteresowania otoczenia. Niezbędna może się okazać kontrola telefonu Dziecka, do której Rodzic ma prawo i którą – w asyście właściciela telefonu – powinien przeprowadzać nie tylko w celach sprawdzenia opłat, ale ewentualności ściąganych aplikacji, korzystania z nieodpowiednich numerów czy Internetu. Dlatego też bezpieczny telefon dla Dziecka powinien mieć niedostępne opcje nieograniczonego surfowania po sieci czy też instalowania różnego rodzaju programów. To, czy instalować jakąś grę i udostępniać Internet, powinno pozostać decyzją Rodzica – sam doskonale wie, czy skutkiem tego będzie rzadka rozrywka w odpowiednich chwilach, czy też Dziecko uzależnione od telefonu.

Kolejną kwestią, być może nawet najważniejszą, jest także dawanie przykładu Dzieciom. Jeśli Dziecko widzi Rodzica ciągle korzystającego z telefonu – także będzie to robiło, a Rodzic nie będzie miał sensownych podstaw, by Mu tego zabronić – wszak sam daje taki przykład. Obecnie, telefonu służą do wszystkiego, wydaje się, że najmniej do dzwonienia, dlatego też plagą na placach zabaw, w parkach czy urzędach są Dorośli z telefonami, a czasem też Dzieci, którym się je daje do zabawy. Rodzic pochylony nad telefonem to Dziecko pochylone nad telefonem. Chyba każdy powinien to solidnie przemyśleć. 

 

Szanowni Państwo.
Rada Rodziców w dniu 19 września 2019 r. podjęła decyzję
o objęciu ubezpieczeniem grupowym NNW dzieci w roku szkolnym 2019/2020 w firmie AVIVA.