Mamy wspaniałą wiadomość dla fanów rowerowych wycieczek: w naszej gminie wytyczono i oznakowano 60 km polnych i leśnych szlaków rowerowych. Przygotowany został również przewodnik z opisem tras (tu zdradzimy, że autorem tekstów do przewodnika jest opiekun naszego koła turystycznego p. Krystian Iwański). Zadanie dofinansowano za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregion Pradziad. Szlaki zostały wytyczone w taki sposób, aby w ciszy i spokoju delektować się różnorodnością krajobrazów, bliskością natury z dala od zgiełku ruchliwych ulic, hałasu i centrów handlowych. Miłośnicy zabytków mogą podążać szlakami historii, zwiedzając piękne zabytkowe miejsca i mijając przydrożne krzyże i kapliczki. Fani przyrody obok wypoczynku nad wodą, leśnych spacerów, grzybobrania odwiedzić mogą Rezerwat Prądy, Grądy Odrzańskie, Bory Niemodlińskie. Przy odrobinie szczęścia spotkać tam można  czarnego bociana, żurawia czy drapieżnego błotniaka stawowego. Gminne szlaki rowerowe łączą się z wcześniej wytyczonymi już szlakami Niemodlina i Lewina Brzeskiego, a sympatycy rowerowych, dalekobieżnych wypraw mogą przez powiat nyski dojechać do czeskiego Jasenika. Podstawowy szlak rowerowy, czerwony i najdłuższy z zaprojektowanych bo 36 kilometrowy, prowadzi przez 9 miejscowości. Dwie następne trasy to: mała (14 km) i duża (18 km) pętla odrzańska, obie dające możliwość krótkich tras kończących się w punkcie startu. Na stronie internetowej gminy mamy dostępny również spacer wirtualny po ścieżkach z lektorem (pol-cz): http://static.vtour.pl/miasta/dabrowa/