Piękne słoneczne, majowe popołudnie, 11 maja, godzina 16.00, długo oczekiwani, nareszcie przybyli – nasi goście z Turcji: dyrektor zaprzyjaźnionej szkoły Nazmi Aksakalli, nauczyciele i uczniowie!

Od kilku miesięcy Zespół Szkół w Chróścinie bierze udział w międzynarodowym projekcie Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Jest to element programu " Uczenie się przez całe życie" (Lifelong Learning Programme), który został ustanowiony przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej na latach 2007–2013. W ramach projektu prowadzona jest współpraca z turecką szkołą w Serinhisar pod hasłem „Dwa narody, dwie kultury, dwie szkoły – taki sam człowiek”. Jednym z założeń, poza prowadzonymi przez cały czas trwania projektu działaniami w każdej z partnerskich placówek, jest wizyta młodych ludzi z Turcji w polskiej szkole i uczniów z Polski w szkole tureckiej. W dniach 11.05 – 22.05.2012r. odbyła się pierwsza z zaplanowanych wizyt – do Chróściny przyjechali partnerzy z Turcji. Choć wydawało się, że 12 dni jakie mieli spędzić w Polsce tureccy goście to wystarczająco długi pobyt, to założenie okazało się błędne - przebogaty program, szczegółowo zaplanowany przez koordynatora projektu p. Aleksandrę Plutę (z zwiedzaniem Jura Parku w Krasiejowie, spływem kajakowym Małą Panwią, wycieczką do Wieliczki, Krakowa i Zakopanego, warsztatami w muzeum Wsi Opolskiej i wieloma innymi atrakcjami), wspaniała, pełna życzliwości atmosfera, szybko nawiązywane przyjaźnie sprawiły, iż koniec wizyty zarówno uczniowie jak i rodzice goszczący w domach tureckie dzieci, a także nauczyciele zaangażowani w pracę w projekcie przyjęli z pewnym niedowierzaniem „...to naprawdę już”. Wspólne działania na szczęście się nie kończą. Przed uczestnikami jeszcze wiele podejmowanych razem przedsięwzięć, a za rok kolejne spotkanie. Tym razem w Turcji.

Składamy szczególne podziękowania rodzicom dzieci goszczących uczestników wymiany, za stworzenie im prawdziwej rodzinnej atmosfery, władzom gminy za wsparcie finansowe oraz życzliwość, a także wszystkim, którzy przyczynili się do tego,
iż udało nam się w pełni zrealizować wszystkie założone cele.

W drodze z lotniska we Wrocławiu. Po długiej podróży nasi goście dotarli do Chróściny. Uroczyste powitanie. Pierwsze międzynarodowe rozmowy uczestników projektu. Przekazanie symbolicznych upominków dla władz gminy. Z biletami wstępu do Jura Parku w Krasiejowie. W Oceanarium w technologi 3D. Efekty specjalne sprawiły wszystkim wiele radości. Z dinozaurem w tle. Deszcz nikogo nie przestraszył. Wizyta w krasiejowskim  kinie 5D. Pożegnalne zdjęcie z Dinusiem. Nauka Poloneza. Uczestnicy wymiany szybko przyswoili podstawowe kroki naszego tańca narodowego. Występy wokalne naszych gości.