Projekt wymiany międzynarodowej uczniów realizowany w Zespole Szkól w Chróścinie od 28 września do 4 października 2009 roku, współfinansowany przez Gminę Dąbrowa, Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie, rodziców uczniów biorących udział w wymianie i pracowników ZS w Chróścinie.

„Razem ku przyszłości” to kolejny etap naszych działań zmierzających do jak najpełniejszej integracji uczniów szkół z Polski, Ukrainy i Niemiec.

Przez siedem dni zwiedzając region, bawiąc się, pracując na warsztatach, a także zasiadając przy wspólnym stole w polskich domach uczestnicy wymiany integrowali się, poznawali swój język, kulturę oraz nawiązywali przyjaźnie. Młodzież polska, niemiecka i ukraińska mogła poznać się podczas "Święta pieczonego ziemniaka" poprzez współzawodnictwo w zabawach, występy artystyczne, śpiew grupowy poszczególnych ekip oraz wspólne śpiewanie pieśni biesiadnych w trzech językach. Wszyscy odwiedzili stolicę naszego województwa, wybrali się na dwudniową wyprawę do Wrocławia i Karpacza gdzie podziwiali piękno Ogrodu Botanicznego, Panoramy Racławickiej i wrocławskiego Rynku oraz przeżyli prawdziwą górską przygodę w Karkonoszach. Zwiedzili również Sanktuarium, Amfiteatr na Górze Św. Anny i perełkę architektoniczną Opolszczyzny – Zamek w Mosznej. Nasi goście wzięli udział w ceremonii szkolnej pasowania na gimnazjalistę. Organizując spotkanie mieliśmy też na celu kontynuację wymiany międzynarodowej uczniów, integrację młodzieży na płaszczyźnie kulturowej, naukowej oraz wyzwolenie różnych form aktywności twórczej. Nasze oczekiwania wiązały się również z utrwaleniem starych i nawiązaniu nowych znajomości i przyjaźni, jak też stałym przezwyciężaniu stereotypów narodowościowych i etnicznych oraz kształtowaniu właściwych postaw przyszłego społeczeństwa obywatelskiego Europy.

Prezentacja: Razem ku przyszłości.ppt (16 MB)