Czujemy się jak ryby... w wodzie.12 marca, po wcześniejszych życzeniach i prezentach dla koleżanek, uczniowie kl.IIIa i kl.IIIb wyruszyli do Wrocławia, żeby rekreacyjnie spędzić czas z okazji Dnia Dziewczynek. Pobyt na basenie Jest OK!wydobył z naszych dzieci same najlepsze emocje. Były ogromne ilości radości, uśmiechu, współpracy w zabawach, były też przestrzegane, ustalone w szkole i przed wejściem na obiekt, zasady bezpieczeństwa. Dzięki tak pozytywnemu zachowaniu naszych pociech, opieka sprawowana przez wychowawczynie i dwoje rodziców nie rodziła niepokoju. Po obiedzie, pełni wrażeń i zadowolenia, wszyscy udali się w drogę powrotną, podczas której duża grupa dzieci zasnęła, co nikogo nie zdziwiło, a W Parku Wodnym czekało mnóstwo atrakcji.wychowawczynie zaczęły planować następną atrakcję dla obu klas.
Pragniemy podziękować rodzicom, na których pomoc zawsze możemy liczyć. Wsparcie Państwa i zaangażowanie w dodatkowe działania na rzecz dzieci, ma dla nas ogromną wartość i rodzi kolejne pomysły na uatrakcyjnianie procesu dydaktycznego i wychowawczego.

Ruszamy w podróż do przeszłości.W ostatni piątek września, z okazji Dnia Chłopaka, rodzice uczniów klasy 3a i 3b zafundowali swoim pociechom, wyjazd na wycieczkę  do Jura Parku w Krasiejowie. Dziewczynki złożyły życzenia  chłopcom, a wszyscy mogli skosztować pysznych babeczek upieczonych przez mamy. Pomimo, że wiele dzieci już wcześniej odwiedzało to miejsce, to przez cały dzień było słychać okrzyki zachwytu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od niesamowitych emocji doświadczonych podczas projekcji filmu w kinie 5D. Przy dinozaurach wyglądaliśmy jak krasnoludki.Następnie przeszliśmy do Oceanarium, gdzie w okularach 3d, oglądaliśmy zachwycające olbrzymimi rozmiarami stworzenia z pra przeszłości. Widok zapierał dech w piersi, ale było też, kilka par oczu, zamkniętych oraz rąk zaciśniętych w dłoni opiekuna. Wędrowanie ścieżką edukacyjną, zaczęliśmy od ciekawego i tajemniczego miejsca - Tunelu Czasu. Z jadącej kolejki turystycznej, w okularach 3D i dzięki przeróżnym technikom multimedialnych, zobaczyliśmy jak powstał Układ Słoneczny, Ziemia oraz pierwsze formy życia. Była słoneczna i bezwietrzna pogoda, więc spokojnie udaliśmy się na Wyprawa do Krasiejowa to wspaniała przygoda.półtorakilometrowy spacer ścieżką edukacyjną, wzdłuż której ustawiono ponad 200 modeli efektownych i gigantycznych dinozaurów. Obok każdego są tablice informacyjne, które ułatwiły nam identyfikację gadów i dostarczyły ciekawostek na ich temat. Po drodze odwiedziliśmy pawilon z wystawą skamieniałości triasowych kręgowców „in situ” (w oryginalnym złożu). Po tak ogromnej dawce naukowych obserwacji, nareszcie główna atrakcja – plac zabaw, gdzie biegając, kręcąc się, wspinając, zjeżdżając i krzycząc,  dzieci odreagowały wszystkie nagromadzone emocje. Wycieczka była wspaniała, a każdy uczestnik, chciałby  znów tam pojechać. Dziękujemy rodzicom za bardzo trafiony prezent.

Wszystko pięknie rośnie.Tradycja uprawiania ogródków klasowych w naszej szkole trwa już kilka lat. W tym roku szkolnym w zespole edukacji wczesnoszkolnej była realizowana innowacja mająca na celu Praca wre.rozwijanie umiejętności myślenia naukowego oraz pracy zespołowej  w oparciu o działania  związane z prowadzeniem upraw w szkolnym ogrodzie pt. „ Cztery pory roku  w szkolnym ogródku”. Swoim zakresem objęła uczniów  klasy I, IIa, IIb i IIIa - łącznie 96 osób.  Wiesława Cieśla, Maria Rynkowska, Elżbieta Skrzypczyk i Klaudia Reuss podjęły się jej realizacji. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły siali i sadzili różne rośliny, podlewali je, plewili grządki, prowadzili całoroczne obserwacje. Podczas wykonywania zadań mieli możliwość pracy  w zespołach, rozwijali kompetencje komunikowania się, współpracowali, planowali etapy pracy i dzielili ją zgodnie zZaraz rozpoczniemy siew. zainteresowaniami  oraz  predyspozycjami  każdego uczestnika. Uczyli się też myślenia naukowego. Poprzez samodzielne doświadczanie wdrażani byli do formułowania wniosków, dokonywania ewaluacji zaplanowanych zadań. Jednym z elementów  tejże innowacji było łączenie zagadnień przyrodniczych  z matematycznymi. Za płotem - nasz ogród.Uczniowie szacowali i mierzyli wzrost roślin. Rozwijali swoją kreatywność, łączyli wiedzę z działaniami  w praktyce, a także uczyli się poszanowania pracy własnej i innych. W maju tego roku wychowawczyni klasy IIa Wiesława Cieśla zgłosiła klasowy ogród do  konkursu pt. „Najpiękniejszy przyszkolny ogród” w ramach projektu „Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Wspaniały dzień w Krasiejowie.Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020. Organizatorem tego przedsięwzięcia był  Zarząd Województwa Opolskiego, Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Celem konkursu było propagowanie Ciężka praca popłaca!idei związanych z zachowaniem dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego oraz wspieraniem rodzimych tradycji, jak również szerzeniem wiedzy przyrodniczej i „zakorzenianiem” tradycji wśród najmłodszych oraz zwróceniem uwagi na otaczającą przyrodę. Konkurs odbywał się w kilku kategoriach, my wystartowaliśmy w pierwszej: Ogród przyszkolny – zagospodarowanie przyszkolnego ogrodu - dla uczniów klas I-VI.  21.06.2017r. w Parku Dinozaurów w Krasiejowie odbył się finał, na który dostaliśmy zaproszenie. W trakcie uroczystości  opiekunowi wręczono  wyróżnienie wraz z nagrodą pieniężną. Bardzo  to nas ucieszyło, bo nie jest łatwo siedmio- i ośmiolatkom stawać do konkursu ze znacznie starszymi, jednak warto próbować. Zadowolone dzieci godnie reprezentowały szkołę i gminę, natomiast pomysłodawcy konkursu zadbali o szereg atrakcji na terenie parku, sprawiając najmłodszym dużą radość i wiele satysfakcji.

W gabinecie Rektora Politechniki Opolskiej.14 czerwca 2017r. uczniowie klasy pierwszej PSP w Chróścinie odwiedzili Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytut Konfucjusza, który mieści się na terenie II Kampusu  Politechniki Taniec pandy.Opolskiej w Opolu. Dzieci uczestniczyły w warsztatach, które poprowadziły lektorki z Chin. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o elementy chińskiej kultury i tradycji. Część kulturowa powiązana była z pandą wielką - narodowym zwierzęciem Chin i  symbolem Państwa Środka. Natomiast  w części  językowej  lektorka  zapoznała dzieci z podstawowymi zwrotami w języku chińskim: „ dzień dobry”; „mam na imię…”; „do widzenia”; „ podoba mi się…”. Dzieci na pamiątkę otrzymały swoje imię zapisane za pomocą znaków chińskich. Dowiedziały się również, że  w słowniku chińskim jest około 40 tys. znaków, a  do tego, aby opanować  podstawy komunikacji w języku chińskim należy poznać  ich tysiąc . Największym wyzwaniem, którego dzielnie Pismo chińskie.podjęli się nasi pierwszoklasiści  była nauka „Kung Fu Panda” czyli tańca pandy wielkiej."Bohaterowie są zmęczeni". Naśladując ruchy instruktorki, dzieci z dużym skupieniem starały się opanować poszczególne elementy tańca. Nie było łatwo, zwłaszcza kiedy należało zmieniać kierunki i pozycje. W końcu jednak taniec dzieci opanowały na przysłowiową  „szóstkę”. Na zakończenie warsztatów, dziękując  za przeprowadzone zajęcia,  uczniowie wręczyli lektorkom laurki. Miłą niespodzianką było zaproszenie do biura rektora PO prof. Marka Tukiendorfa.  Dzieci zostały poczęstowane ciasteczkami i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie w gabinecie Rektora. Otrzymały też drobne upominki z logo Politechniki Opolskiej. Pobyt na Politechnice Opolskiej zapewne na długo pozostanie pierwszoklasistom w pamięci. Może kiedyś, po latach wrócą tam, ale już w roli studentów.

Podwodny świat.Od lat kanony lektur ulegają zmianom, ale nadal uczniowie je czytają i niejednokrotnie czerpią z nich wiedzę i radość. W tym roku szkolnym, w zbiorze tytułów książek zaplanowanych do Małpia rodzina.przeczytania przez uczniów klas drugich PSP, przeważały teksty o tematyce związanej ze zwierzętami. Idąc tym tropem, wychowawczynie klasy IIa i IIb postanowiły zorganizować wycieczkę do Zoo we Wrocławiu. Z entuzjazmem dzieci przyjęły propozycję. Bardzo chciały zobaczyć z bliska pingwiny, o których dużo dowiedziały się na lekcjach i przy okazji czytania lektury. Wyjazd należał do bardzo udanych, nasi uczniowie z euforią odwiedzali zwierzęta świata, długo obserwowali pingwiny, Uczestnicy wyjazdu.podziwiali okazy w Afrykarium, brali udział w zajęciach warsztatowych pt. „ Bliskie spotkania z małpami”. Po powrocie w klasach zorganizowano konkursy wiedzy o zwierzętach i okazało się, że dzieci zapamiętały niemalże wszystko o czym opowiadała pani przewodnik. Wielu zadeklarowało ponowny przyjazd do zoo w czasie wakacji. Cieszymy się, że wycieczka podobała się, dziękujemy również rodzicom, którzy wsparli nas pomocą przy opiece nad 42- osobową gromadką pociech.
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały  naszą szkołę. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.

Mój kochany miś.Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, ale były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia niedźwiadka, którego w 1902 roku postrzelił jeden z towarzyszy prezydenta. Gdy ten zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Świadek tego zdarzenia uwiecznił historię na komiksowym rysunku i opublikował w waszyngtońskiej gazecie. Producenci zabaMały miś - duża radość.wek podchwycili tę historyjkę i nazwali misia „Teddy Bear”. Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada, ustanowiony został w setną rocznicę powstania maskotki, czyli w 2002 roku. Także w naszej szkole uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem -  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielSłodkie misie.one itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. W tym dniu edukacja odbywała się z udziałem pluszowych misiów.  Dzieci liczyły, porównywały, klasyfikowały wg wybranych kryteriów swoje misie. Urządziły „misiowy teatrzyk” z wykonanych pacynek. Śpiewały, tańczyły    i  doskonale się bawiły. Ten dzień pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy. Jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom   i możliwość zabawy z pluszakiem. Na koniec  zajęć na dzieci czekał słodki poczęstunek przygotowany przez panią Joasię- mamę jednej z uczennic.

Pani Mariola Wodyńska wita zgromadzonych.Pasowanie na ucznia to podniosła chwila, która pomaga dziecku zrozumieć, że chodzenie do szkoły jest nie tylko obowiązkiem, ale i przywilejem; że to istotny element życia człowieka, z którego kŚlubowanie.ażdy może być dumny. 21 października 2016 roku w Naszej Szkole odbyła się podniosła uroczystość Pasowania na Ucznia  dzieci z klasy pierwszej. Pani Mariola Wodyńska, prowadząca uroczystość, powitała panią wicedyrektor Małgorzatę Steciuk i wszystkich zgromadzonych gości, a szczególnie serdecznie powitała klasę pierwszą. Pierwszoklasiści przygotowani przez wychowawczynię panią Marię Rynkowską zaprezentowali program artystyczny, w którym wykazali się swoimi umiejętnościami wokalnymi i recytatorskimi. Wspaniałym występem uczniowie udowodnili, Pasowanie.że są gotowi do sumiennej i wytężonej pracy w szkole. Następnie w obecności wszystkich zgromadzonych, dzieci odważnie złożyły ślubowanie na Sztandar Szkoły. Kolejnym ważnym wydarzeniem dla pierwszoklasistów było pasowanie na ucznia, którego dokonała pani wicedyrektor Małgorzata Steciuk  przez symboliczne dotknięcie każdego Karta Ślubowania została zapełniona.dziecka ,,Dużym Ołówkiem Wiedzy”. Złożyła im również życzenia wielu sukcesów w nauce i uśmiechu na co dzień, a wychowawczyni swoim wychowankom wręczyła pamiątkowe dyplomy. Następnie uczniowie przez odciśnięcie palca na Karcie Ślubowania potwierdzili fakt pasowania. Potem uczennice klasy szóstej, w imieniu swoich rówiPierwszaki w komplecie z wychowawczynią.eśników, zapewniły młodszych kolegów o pomocy i opiece w szkole i poza nią oraz wręczyły drobne upominki. Na zakończenie uroczystości dzieci z klas I-III zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, co obecni  nagrodzili gromkimi brawami. Również rodzice i dziadkowie pamiętali o święcie dzieci. Przybyli na uroczystość w licznym gronie. Ten dzień  z pewnością na długo zostanie pierwszakom w pamięci.